O projektu

Několik důvodů proč:


Technologická agentura České republiky (TA ČR) má primární působnost v oblasti podpory aplikovaného výzkumu a inovací. Tato forma finanční podpory je poskytována prostřednictvím veřejných soutěží nebo veřejných zakázek v oblasti aplikovaného výzkumu. Více zde.


Přestože veřejné zakázky v oblasti aplikovaného výzkumu a inovací netvoří dominantní oblasti činnosti TA ČR, získali jsme v rámci této oblasti řadu zkušeností, které je možné aplikovat v běžných zadávacích řízení, například v oblasti IT služeb a vývoje.


Namátkou lze jmenovat vývoj open source pro státní správu Projekt ELZA jako první implementace principu Precommercial public procurement v České republice.


Dále jsme zahájili 81 soutěžních dialogů a 6 inovačních partnerství (údaj z věstníku veřejných zakázek).


Posledním velkým projektem v oblasti inovativního zadávání a veřejných zakázek je vývoj informačního systému SISTA, kde bylo nalezeno vhodné právně-technické řešení pro veřejnou správu. Po právní stránce jde o způsob udržitelnosti softwarového řešení v čase bez závislosti na jednom konkrétním dodavateli, které jde ruku v ruce s technickým způsobem softwarového řešením, jimiž jsou tzv. kontejnery a služby vyžadující pro provoz právě cloud prostředí, které není technologicky striktně omezeno na jednoho poskytovatele. 


V rámci našich potřeb a zvoleného technologického způsobu softwarových řešení se domníváme, že naše zjištění a postřehy v této oblasti mohou být užitečné i ostatním subjektům veřejné správy. Proto v rámci tohoto pilotního projektu nabízíme, kromě svých zkušeností, ke sdílení také rozšířenou pozici zadavatele tzv. centrálního zadavatele, aby si i ostatní subjekty veřejné správy prostřednictvím tohoto projektu mohly zkusit sestavit DNSTendr a mohly tak poptat požadované řešení v rámci tohoto zavedeného dynamického nákupního systému. Samozřejmě jim chceme být v tomto procesu nápomocni. Naši pomoc, respektive i celý zadávací proces, je možno realizovat v souladu se zákonem. Blíže v sekci Pro veřejné zadavatele.


Technologická agentura ČR podepsala dne 14. 4. 2023 memorandum o spolupráci s Digitální a informační agenturou České republiky a věříme, že výsledky tohoto pilotního projektu budou mít vliv na konečnou podobu způsobu pořizování cloud computingu na straně státu stejně dobře, jako připravované služby tzv. státního cloudu.


V rámci projektu bychom rádi ověřili metody a doporučení jednotlivých subjektů na trhu např. sdružení CISPE.cloud.


Pilotní projekt je otevřen i pro hledání řešení v oblasti utajovaných informací, obrany nebo bezpečnosti.



Co lze v rámci pilotního projektu pořídit prostřednictvím DNS?


Jde o celou škálu služeb v oblasti cloud computing. Od poradenských přes aplikační či službová řešení, infrastrukturu, rutinní programátorské činnosti i nákup hardware.


Dokumentace i Obecné podmínky k DNS jsou dostupné na profilu zadavatele. Pro každou kategorii existuje LIST KATEGORIE (také dostupné na profilu zadavatele), kde jsou uvedeny její parametry a požadavky na profesní a technickou kvalifikaci.


Součástí DNS je také závazný Seznam subkritérií hodnocení, dostupný na profilu zadavatele, která budou použita pro hodnocení nabídek v rámci jednotlivých DNSTendrů. I tato subkritéria je však možné aktualizovat.


Vedle toho je vhodné se seznámit s dokumentací pro zavedení DNS a také Obecné podmínky pro DNSTendry. Dokumentace i Obecné podmínky jsou dostupné na profilu zadavatele.


Žádosti o účast do DNS je možné podat prostřednictvím národního elektronického nástroje (NEN). Zadavatel upozorňuje dodavatele na správný postup při šifrování žádosti o účast. Pro podání žádosti o účast je nutné pro zašifrování žádosti o účast vložit veřejný klíč, který poskytl zadavatel v zadávacích podmínkách. Zadavatel upozorňuje dodavatele, že musí provést v předstihu registraci v NEN, protože registrace v NEN není provedena okamžitě.